Ürünlerimiz - Hidrolik Silindirler

Hidrolik Silindirler

Bağlantı şekilleri, sızdırmazlık elemanları, çalışma basıncı, ortam ısısı, kullanım yeri ve koşullarına uygun, müşterilerinin özel istekleri doğrultusunda da hidrolik silindir imalatı yapmaktayız.

Hidrolik silindir, hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren ve doğrusal hareket elde etmek amacı ile kullanılan devre elemanlarıdır.Hidrolik pompa tarafından üretilen hidrolik enerjiyi silindir yardımı ile doğrusal ya da açısal harekete dönüştürebilirler.Silindir çapı silindir kuvvetini belirleyen en önemli faktördür.

Hidrolik silindirler, kullanım alanına bağlı olarak çeşitli özellik ve boyutlarda olabilir.

Genel olarak kullanıldıkları alanlar;

Hidrolik presler, iş makinaları, vinçler, platformlar, plastik enjeksiyon makinaları, fabrikalar, tarım makinaları, maden ocakları, demir çelik endüstrisi, asansörler, baraj kapakları, gemi kapaklarıdır.

Tek etkili, çift etkili, tandem, teleskopik gibi çeşitli hidrolik silindirler kullanım amacına göre değişik uygulamalarda kullanılır.

Bir çok farklı endüstri dalı için özel hidrolik silindir tasarımları yapılmaktadır. Ayrıca çalışacakları ortama göre de sıcaklık, nem gibi hava ve iklim koşullarına göre korozyon kaplamaları da yapılmaktadır. Genel itibariyle hidrolik silindirler, çalışma alanları ve yapacakları işe göre çok çeşitli şekillerde olmaktadır. 

Tek Etkili Silindirler

Tek etkili silindirler ileri ve geri yönde hareket eden elemanlardır. Bu pistonlar kendilerine uygulanan hidrolik yağ basıncı sayesinde ileri yönde hareket ederler. Ancak geri yöndeki hareketini yap basıncı ile değil kendi piston ağırlığı veya piston üzerindeki yükün ağırlığı ile sağlarlar. 

Basıncın sadece tek yönde etki etmesinden dolayı tek etkili piston ismini almıştır.

Tek etkili hidrolik silindirlere en güzel örnek hemen hemen her arabada var olan hidrolik krikodur ve yer çekimi dönüşlü bir silindirin en yaygın uygulamasını temsil eder.

Tek etkili silindir birçok makinede kullanılmaktadır. Örneğin hidrolik asansörlerde , iş makinelerinde , tarım makinelerinde gibi. Bu silindirler kullanıma ve ihtiyaca göre çeşitli boylarda üretilebilmektedir.


Çift Etkili Silindirler

Bu pistonlar da ileri ve geri yönde hareket ederler. Bu pistonların ileri ve geri hareketi hidrolik yağ basıncı ile sağlanır. Hem ileri hem geri hareketi kullanıcı kontrolünde ayarlanarak hareket ettirilir.

Tek etkili den farkı tüm hareketleri basınca bağlıdır. İş makinelerine özellikle çok sık kullanılır. Bu silindirler de istenilen ölçüde üretilebilmektedir. 


Tandem Silindirler

Düşük besleme basıncından ve küçük delikten nispeten yüksek kuvvet oluşturmak için ortak bir çubuk aracılığıyla bağlanan çok sayıda piston kullanır.

Önemli eksenel uzunluğun mevcut olduğu dar bir radyal boşlukta yüksek kuvvetin üretilmesi gereken uygulamalar için tasarlanmıştır. Bir tandem silindir, ortak bir çubuğa birbirine bağlı her bir piston ile aynı hizada bağlanmış iki tek çubuk uçlu silindir ve ayrıca çubuk ucu kapağından uzanan ikinci bir çubuk olarak işlev görür. Her bir piston odası, sıvı basıncında veya delik çapında bir artış olmaksızın çok daha yüksek kuvvetler üretmek için çift etkindir.


Teleskopik Silindirler

Teleskopik hidrolik silindirler, kuvvet alanının sınırlı olduğu uygulamalar için idealdir. Teleskopik silindirler, daha uzun erişim sağlayarak onları ağır inşaat makineleri, damperli kamyonlar ve diğer endüstriyel mobil araçlar için mükemmel hale getirir.

Yedek teleskopik hidrolik silindirler, endüstriyel ağır makinelerinizi çalışır durumda tutmanın harika bir yoludur.

Özel tasarımlı teleskopik silindirler, standart teleskopik silindirlerin karşılayamadığı gelişmiş kapasite, strok uzunlukları ve aşama sayılarına izin vererek yük kapasiteleri göz önünde bulundurularak yapılabilir.

Doğru teleskopik silindir tasarımını seçmek ayrıca kademe sayısı, strok uzunluğu ve en büyük OD aşaması (dış çap) hakkında bilgi gerektirir.

Teleskopik silindirlerden yararlanan yaygın endüstriyel mobil ekipmanlar: çöp kamyonları, platform kamyon römorkları, ön yükleyiciler, yan yükleyiciler, sondaj kuleleri, römork transferi, tarım makineleri, inşaat makineleri.

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

Canlı Destek
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Temsilci yazıyor....

{{ offline_message }}

 web tasarım